Gra miejska z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 10.11.2018

W tym roku obchodzimy niezwykłą i ważną rocznicę – 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji najstarsi harcerze z Watry z pomocą i wsparciem wolontariuszy z Fundacji PZU przygotowali i przeprowadzili 10 listopada grę miejską po Starówce i jej okolicach. Na imprezie pojawiło się równo 100 osób, dzieci, zuchów, harcerzy, rodziców oraz wolontariuszy obsługujących punkty.

W ramach gry zostały przygotowane 2 trasy: zuchowa i harcerska w zależności od wieku i możliwości uczestników. W każdej z tras brały udział zarówno zuchy i harcerze ze szczepu 288 i 112 Warszawskich Drużyna Harcerskich i Gromad Zuchowych jak i osoby cywilne – rodzice i dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342.

Uczestnicy trasy harcerskiej podczas gry mogli bliżej poznać historię ostatnich 100 lat Polski po odzyskaniu niepodległości. Był więc pokaz mody z minionych czasów, rozgrywki Euro 2012, szyfrowanie oraz budowa domu bez katów ze słomek. Dodatkowo poznawali i odwiedzali miejsca bezpośrednio związane Józefem Piłsudskim gdyż trasa gry została tak zaplanowana aby jej uczestnicy mogli zdobyć odznakę PTTK „WARSZAWSKIE ŚLADY MARSZAŁKA JÓZEFA PILSUDSKIEGO”.

Uczestnicy trasy zuchowej mogli za to bliżej poznać całą historię naszego kraju aż od czasów grodu w Biskupinie który należało zbudować z zapałek aż do postać Józefa Piłsudskiego, który zgubił wąsy. Nie zabrakło strzelania z łuku, walki na miecze czy uroczystego obiadu u króla Poniatowskiego. Punkty na trasie związane z polskimi legendami czy robieniem kotylionów bardzo przypadły do gustu najmłodszym uczestnikom gry.

Gra zakończyła się wspólnym obiadem i słodkim poczęstunkiem w Ogrodzie Saskim, apelem z podsumowaniem oraz wręczeniem dyplomów i nagród. Wszystkim uczestnikom gry, organizatorom i wolontariuszom jeszcze raz dziękujemy za świetną wspólną zabawę.