Czy wiesz, że…

budynek szkoły przy ulicy Leśnej Polanki 63/65

obrazek ze znakiem zapytaniaNajmniejsza książka świata

W Piotrowicach w willi Zygmunta Szkocnego znajduje się Muzeum Najmniejszej Książki Świata. Zygmunt Szkocny ur. w 1911 roku jest z zawodu architektem. Pierwszym dziełem pana Szkocnego była książeczka o wymiarach 15 x 20 mm, poświęcona historii III powstania śląskiego opisanego w 15280 literach. Kolejne dzieła były coraz mniejsze. Do wybuchu wojny wykonał 12 miniaturowych książeczek. Wszystkie miniatury są pisane ręcznie, piórkiem technicznym na papierze welurowym lub kancelaryjnym i oprawione zgodnie z regułami sztuki introligatorskiej w cielęcą skórę. Takie zajęcie wymaga niezwykłej cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim zdolności. Autor najmniejszych książek świata posiada certyfikat Guinnessa przyznany w 1994 roku.

Największa książka świata

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50-stronicowy album „Ilustrowana historia Sarawaku” ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc. Album trafił na aukcję, a dochód z jego sprzedaży był przeznaczony na cele dobroczynne.

Cena książki w średniowieczu

W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.

Papier wynaleziono przypadkowo

Papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi, szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.

Najdroższa książka świata

Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło „The Birds of America” (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christie’s w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za – 8 mln 802 tys. 500 dolarów. Obok wyeksponowano książki o tematyce ornitologicznej.

Pachnąca książka kucharska

Książka pachnąca ukazała się w Japonii. Jest to wyprodukowana na papierze specjalnie nasyconym zapachami, książka kucharska zawierająca kilkaset przepisów japońskiej kuchni. Wystarczy delikatnie potrzeć dłonią tekst wydrukowanego przepisu, a natychmiast wydziela się smakowity zapach opisanej potrawy.

Gazety dostosowane do różnych warunków

Hiszpańska gazeta „Luminaria” miała litery fosforyzujące tak, by można ją było czytać bez zapalania światła. Inną gazetę drukowano na kauczuku, aby dało się ją czytać w wannie podczas kąpieli. Drukowano też na cieście (można było więc po przeczytaniu ją zjeść) i na bawełnie, którą potem używano jako chusteczkę do nosa.

Największa polska biblioteka

Biblioteka Narodowa w Warszawie – centralna biblioteka polska podległa Ministerstwu Kultury. Ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego. Gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane na terenie RP, oraz polonika zagraniczne. Jest najważniejszą biblioteką naukową o profilu humanistycznym, głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce. Historia BN sięga XVIII wieku (Biblioteka Rzeczypospolitej). We współczesnej formie powołana rozporządzeniem Prezydenta RP z mocą ustawy z dnia 24 lutego 1928. Została otwarta w 1930. Obecnie zbiory Biblioteki Narodowej należą do najliczniejszych w kraju. Wśród ponad 7 900 000 jednostek, jest ponad 160 000 woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, ponad 26 000 jednostek rękopiśmiennych, ponad 114 000 druków muzycznych, 400 000 rycin, fotografie i inne dokumenty ikonograficzne, ponad 101 000 atlasów i map, ponad 2 000 000 jednostek dokumentów życia społecznego oraz ponad 2000000 książek i blisko 800 000 woluminów czasopism XIX-XXI-wiecznych.

Najstarsza książka świata

W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książką świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo – wschodniej Bułgarii.

Patron bibliotekarzy

Patronem bibliotekarzy jest św. Hieronim ze Strydonu, łac. Eusebius Sophronius Hieronymus, (ur. między 331 a 347 w Strydonie, zm. 30 września 419 lub 420 w Betlejem) – święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła, apologeta chrześcijaństwa; święty Kościoła prawosławnego i koptyjskiego. Przetłumaczył Pismo Święte z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę, przez co najbardziej utrwalił się w pamięci potomnych. Przekład ten, znany jako Wulgata, wciąż należy do znaczących tekstów biblijnych Kościoła rzymskokatolickiego.

Lego – bibliotekarka

W dziesiątej serii swych minifigurek firma Lego – obok trendsetterki, rzymskiego dowódcy, spadochroniarza i dwunastu innych postaci – wypuściła Lego Bibliotekarkę.

Pisanie gęsim piórem

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ery gęsiego pióra” napisał Polak Józef Ignacy Kraszewski.


Źródło:

Gajewska B., Pisz poprawnie, Bielsko-Biała, 2001.
Giedrojć M., Książka, Victor 2000, s. 58-59.
Głombiowski K., Szwejkowska H., Książka rękopiśmienna i biblioteka w starożytności i średniowieczu, Warszawa – Wrocław 1983.
O książce: mała encyklopedia dla nastolatków, Wrocław 1987.
Szwejkowska H., Książka drukowana XV – XVIII wieku. Zarys historyczny, Warszawa – Wrocław, 1983.
Szwejkowska H., Wybrane zagadnienia z dziejów książki XIX-XX wieku, Warszawa – Wrocław, 1981.