Projekt Good Act Epidemic – akcja „Dokarmiaj zwierzęta zimą”

na ilustracji kolaż wykonanych przez uczniów prac plastycznych, przedstawiających zwierzęta dokarmiane zimą (ptaki, wiewiórki, sarny)

W ramach realizacji projektu „Good Act Epidemic” pod okiem pań Katarzyny Adamus oraz Kingi Płaciszewskiej uczniowie naszej szkoły wraz z ich kolegami ze szkół partnerskich w miesiącu lutym brali udział w szeregu zajęć dotyczących okazywania dobroci i szacunku dla zwierząt. W naszej szkole również odbyły się zajęcia plastyczne poprowadzone przez panią Annę Lis- Radosz. Zajęcia te miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest dokarmianie zwierząt w okresie zimowym. Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów (niekorzystny wzrost ciężaru). Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie. Zimą dni są krótkie i ptaki mają mniej czasu na zdobycie pokarmu wystarczającego do przetrwania długiej i zimnej nocy. Zimą ptaki mają ograniczony dostęp do innych źródeł pokarmu wskutek zalegania pokrywy śnieżnej. Człowiek silnie wpływa na środowisko, w znacznym stopniu ograniczając naturalną bazę pokarmową, a dokarmianie zwierząt może nieco złagodzić skutki tych niekorzystnych zmian. Dokarmiając ptaki, człowiek zbliża się do nich, uczy się, pobudza swoje zainteresowanie i uwrażliwia na przyrodę, a także zyskuje poczucie, że robi coś dobrego. Poniżej prezentujemy prace uczniów naszej szkoły.