I Bieg Mikołajkowy

Dzieci machają, Mikołaj jedzie na rowerze

I Bieg Mikołajkowy SP154

uczniowie w czapkach Mikołaja szykują się do biegu

I Bieg Mikołajkowy SP154

Diamentowe mikołajki na Białołęce

Blisko 200 uczestników rywalizujących w czterech kategoriach wiekowych, piękna leśna trasa zlokalizowana w pobliżu białołęckiej Szkoły Podstawowej nr 154, dwóch Mikołajów na mecie, a przede wszystkim mnóstwo zabawy i uśmiechów na twarzach zawodników – tak wyglądał I Bieg Mikołajkowy rozegrany w ramach projektu „Bieganie jest na czasie”.

7 grudnia Szkoła Podstawowa nr 154 przy ulicy Leśnej Polanki na kilka godzina stała się centrum biegowej Białołęki. Od samego rana w lesie trwały intensywne przygotowania do startu, biuro zawodów przeżywało oblężenie, a młodzi adepci lekkiej atletyki z ciekawością poznawali trasę i intensywnie rozgrzewali się przed pierwszymi biegami. Jako pierwsze po zwycięstwo, ale przede wszystkim dobrą zabawę, wystartowały dziewczynki z klas 0-3, które bardzo licznie stawiły się na starcie. Tuż po nich do rywalizacji stanęli chłopcy w tej samej kategorii wiekowej – obie grupy walczyły na dystansie 300 metrów. Z dwukrotnie dłuższą trasą musieli zmierzyć się uczniowie z klas 4-6, a najstarsi przedstawiciele szkół podstawowych (klasy 7-8) mieli do pokonania dystans 1 kilometra. Z identycznym musieli uporać się dorośli, którzy swoim biegiem zamknęli rywalizację.

Mikołaj lubi to!

Każdy z dystansów wytyczony został w przyszkolnym lesie, a zawodnicy mieli do pokonania iście przełajową trasę, na której nie brakowało porozrzucanych gałęzi, błotnistych fragmentów odcinków, na których stopy zapadały się w grząski piasek oraz stromych podbiegów, przyprawiających uczestników o szybsze bicie serca. Z trudami przełajów, poza zawodnikami, zmierzyć musiał się również św. Mikołaj, który po obdarowaniu wszystkich dzieci prezentami, postanowił odprężyć się na Białołęce i wspomóc swoją obecnością inicjatywę „Bieganie jest na czasie”. Aby ułatwić mu nieco zadanie, jechał rowerem, którym prowadził po kolei każdą z rywalizujących grup.

Wszystkie biegi dostarczyły niesamowitych emocji, a losy zwycięstw w każdym z nich decydowały się na ostatnich metrach. Najbardziej wyrównana była rywalizacja wśród chłopców z klas 7-8, w której o wygranej decydowały dosłownie centymetry, a niesamowity finisz zapewnił pierwsze miejsce Janowi Sadowskiemu. W pozostałych kategoriach triumfowali: Julia Najda, Aleksander Smoliński, Wiktoria Korejwo, Adam Matuszewski, Zuzanna Malarska, Maria Sałapska i Olivier Nogas.

Liczy się dobry wynik, ale przede wszystkim zabawa – zapewniał tuż po imprezie Jarosław Glinicki, organizator biegu i koordynator UKS Diamond Athletics Białołęka – Cieszymy się, że forsowana przez nas inicjatywa biegania spotyka się z zainteresowaniem dzieci, że chcą one spędzać aktywnie czas i bardzo chętnie zaangażowały się w ten projekt. Pierwsza edycja była dla nas dużą niewiadomą, ale zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Już po kilku dniach mieliśmy blisko dwustu biegaczy i byliśmy zmuszeni zamknąć listy startowe, tak żeby cała impreza mogła odbyć się w bezpiecznych warunkach i sprzyjała sportowej rywalizacji.

Medale i mikołajkowe akcenty 

Ponieważ bieg miał charakter mikołajkowy, nie mogło zabraknąć na nim akcentów bezpośrednio odnoszących się do gościa z dalekiej Laponii, tym bardziej, że sam zainteresowany również pojawił się na starcie. Aby było mu raźniej, wszyscy uczestnicy zabawy biegli w mikołajkowych czapkach, a na mecie czekały na nich czekoladowe mikołaje. Dodatkowo każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy medal, ogrzewacz do rąk oraz czyścik do telefonu. Najlepszych trzech uczestników każdego z biegów uhonorowanych zostało także efektownymi pucharami, a wszyscy po trudach przełajowej trasy mogli ogrzać się jedząc pyszną zupę pomidorową, ciasta i przekąski, które przygotowali wspierający całą akcję rodzice.

I Bieg Mikołajkowy wsparły ponadto: Fundacja PZU, firma Sirio oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 154 i dyrekcja tejże placówki. – Takie inicjatywy zawsze będą miały nasze wsparcie – mówi dyrektor SP 154, Sylwester Kolibabski – Jako szkoła chętnie angażujemy się we wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe, przyczyniające się do propagowania zdrowego stylu życia. Wiosną wystartujemy z kolejną edycją naszego sztandarowego programu Rowerowe Love, czynnie uczestniczymy w międzynarodowym projekcie Chain Reaction organizowanym w ramach programu Erasmus Plus, tak więc inicjatywa biegowa znakomicie wpisuje się w ten model. Najważniejsze i jednocześnie budujące dla nas jego to, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem dzieci, wszystkie te działania podejmujemy przecież dla nich.

UKS Diamond Athletics Białołęka

Po dekoracjach medalowych i nagrodzeniu wszystkich uczestników biegu, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 154 miał miejsce jeszcze jeden miły akcent – oficjalna inauguracja klubu sportowego UKS Diamond Athletics Białołęka, który od września tego roku bardzo aktywnie działa w strukturach szkoły. Wszyscy jego członkowie otrzymali od św. Mikołaja upominki, był czas na zabawę i pamiątkowe wspólne zdjęcie. Diamond Athletics Białołęka to prężnie rozwijająca się inicjatywa, zachęcająca do aktywności ruchowej dzieci ze szkoły nr 154. Młodzi adepci lekkiej atletyki ćwiczą w dwóch grupach wiekowych dwa razy w tygodniu. Spotykają się na sportowych obiektach szkół przy ulicy Strumykowej lub Leśnej Polanki, korzystają z lekkoatletycznej bieżni oraz trenują w plenerze. – UKS Diamond Białołęka to przede wszystkich inicjatywa zachęcająca do aktywności i propagująca sportowy styl życia – mówi pomysłodawca i założyciel projektu, Jarosław Glinicki – Wychodzimy z założenia, że sport to zabawa, ale i odwrotnie – zabawa to sport. Na naszych zajęciach atletyka nie ogranicza się wyłącznie do biegania, dążymy do tego, żeby dzieci poznały wszystkie jej twarze, dlatego też uczymy je rzutu oszczepem, skoku w dal czy doskonalimy technikę biegów przez płotki. Entuzjazm do poznawania nowych rzeczy jest duży, a zapału i zaangażowania uczestniczącym w zajęciach dzieciakom mogliby pozazdrościć niejedni profesjonalni sportowcy.

Medaliści I Biegu Mikołajkowego na Białołęce:

Klasy 0-3: dziewczynki – 1. miejsce Julia Najda, 2. miejsce Łucja Markiewicz, 3. miejsce Dominika Jakubowska; chłopcy – 1. miejsce Aleksander Smoliński, 2. miejsce Yarek Kovalewskyi, 3. miejsce Piotr Marjan i Paweł Marjan;

Klasy 4-6: dziewczynki – 1. miejsce Wiktoria Korejwo, 2. miejsce Kalina Romańska, 3. miejsce Alicja Smolińska; chłopcy – 1. miejsce Adam Matuszewski, 2. miejsce Wojciech Stola, 3. miejsce Aleksander Mirowski;

Klasy 7-8: dziewczynki – 1. miejsce Zuzanna Malarska, 2. miejsce Barbara Lesiak, 3. miejsce Julia Grubiak; chłopcy – 1. miejsce Jan Sadowski, 2. miejsce Jan Daniluk, 3. miejsce Michał Drabik;

Kategoria open: kobiety – 1. miejsce Maria Sałapska, 2. miejsce Paulina Zielińska-Słowik, 3. miejsce Monika Veith; mężczyźni – 1. miejsce Olivier Nogas, 2. miejsce Michał Sałapski, 3. miejsce Grzegorz Socha.

Autor: Jacek Żytnicki