Lektury szkolne dla klas I – III

(do wyboru przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej)

Klasa I

  1. Helena Bechlerowa,  „Kolczatek”
  2. Jan Brzechwa, „Globus”
  3. Jan Brzechwa, „Jajko”
  4. Janosch, „Ach, jak cudowna jest Panama:
  5. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Siedmiu wspaniałych”
  6. Maria Kownacka, „Plastusiowy pamiętnik”
  7. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz, „120 przygód Koziołka Matołka. Księga 1”
  8. Joanna Papuzińska, „Pod Bajdułem”
  9. Janina Porazińska, „Szewczyk Dratewka”
  10. Julian Tuwim, „Słoń Trąbalski”

Klasa II

  1. Wiera Badalska, „Legenda o białym orle”
  2. Jan Brzechwa, „Na straganie”
  3. Alina i Czesław Centkiewiczowie, „Zaczarowana zagroda”
  4. Wanda Chotomska, „Alfabet”
  5. Wanda Chotomska, Wacław Bisko, „Pies z ulicy Bałamutów”
  6. Lucyna Krzemieniecka, „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”
  7. Mira Lobe, „Babcia na jabłoni”
  8. Małgorzata Strzałkowska, „Król Lul i warzywa”
  9. Danuta Wawiłow, „Jak tu ciemno”
  10. Jan Brzechwa, „Na wyspach Bergamutach”
  11. Jan Brzechwa, „Prima aprilis”
  12. Jan Brzechwa, „Sowa”
  13. Jan Brzechwa, „Żuk”
  14. Wanda Chotomska, „Dlaczego cielę ogonem miele?”
  15. Wanda Chotomska, „Dzieci pana Astronoma”
  16. Wanda Chotomska, „Legenda o Warsie i Sawie”
  17. Julia Duszyńska, „Cudaczek-Wyśmiewaczek”
  18. Jan Grabowski, „Czarna owieczka”

Klasa III

  1. H. Ch. Andersen, „ Baśnie”, „Dzikie Łabędzie”, „ Imbryk”, „Dziewczynka z zapałkami”
  2. Astrid Lindgren, „Dzieci z Bullerbyn”
  3. R. Pisarski, „O psie, który jeździł koleją”
  4. D. Wawiłow- wiersze
  5. M. Kownacka, „Kajtkowe przygody”
  6. A. Milne, „Kubuś Puchatek”
  7. M. Kruger, „Karolcia”
  8. J. Grabowski, „Puc Bursztyn i goście”
  9. J. Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”- fragmenty
  10. M. Jaworczakowa, „Oto jest Kasia”
  11. S. Wartman, „U złotego źródła”- baśnie polskie

Lektury szkolne dla klas IV – VI

(do wyboru przez nauczyciela języka polskiego)

 Klasa IV

  1. C. Collodi, „Pinokio”.
  2. R. Goscinny, Jean-Jacques Sempé, „Mikołajek i inne chłopaki”.
  3. J. Korczakowska, „Spotkanie nad morzem”.
  4. J. Brzechwa, „Akademia pana Kleksa”.
  5. A. Onichimowska, „Najwyższa góra świata”.
  6. C. S. Lewis, „Lew, Czarownica i stara szafa”.
  7. J. Olech, „Dynastia Miziołków”.
  8. A. Lindgren, „Bracia Lwie Serce”.

Klasa V

  1. M. Twain, „Przygody Tomka Sawyera”.
  2. L. M. Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”.
  3. H. Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”.
  4. S. Szmaglewska, „Czarne stopy”.
  5. F. Molnár, „Chłopcy z Placu Broni”.
  6. D. Terakowska, „Władca Lewawu”.J.K. Rowling, „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

 Klasa VI

  1. I. Jurgielewiczowa, „Ten obcy”.
  2. E. E. Schmitt, „Oskar i pani Róża”.
  3. M. Musierowicz, „Kwiat kalafiora” lub inna powieść.
  4. J. R. R. Tolkien, „Hobbit, czyli Tam i z powrotem”.
  5. F. H. Burnett, „Tajemniczy ogród”.
  6. D. Defoe, „Przypadki Robinsona Kruzoe”.
  7. K. Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”.