WYDARZENIA – ROK SZKOLNY 2014/2015


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Piknik Rodzinny Wesoła Polana

IV Praski Konkurs Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej pt. Pięć złotych minut

 22.05.2015 odbył się IV Praski Konkurs Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej pt. Pięć złotych minut. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klasy IV C: Dominika Adamowicz, Emilka Danaburska, Aleksandra Smyk, Dagmara Wiśniewska. Zawodniczki pomimo stresu profesjonalnie podeszły do zadań, które miały kolejno wykonać na stacjach. Zawody zakończyły na wysokim miejscu.Zajęły siódmą pozycję na trzydzieści drużyn sprawdzających swoje umiejętności z pomocy przedmedycznej.

Finał IV edycji szkolnego konkursu Mam Talent, 20.03.2015

Dnia 20 marca w naszej szkole odbył się finał konkursu „Mam Talent”, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje.

Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczestników, promowanie i odkrywanie młodych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Uczestnikom konkursu towarzyszyło Egurrola Dance Studio. W jury, które oceniało występy młodych artystów zasiadał gość specjalny Agustin Egurrola. Atrakcją całej imprezy były występy zespołów: Tarcho Tea, Kids i Junior oraz Tarcho Fresh.

Widownia stanęła na wysokości zadania i mocno dopingowała finalistów.

Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę statuetki, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.

Zaprezentowaliście się wspaniale, wielkie brawa!!!

Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy:

mgr Jolanta Kuna

mgr Anna Pupek

***

***

Śniadanie wiosenne w 2b

Z okazji zbliżającej się wiosny klasa 2b postanowiła 19.03 wyjść jej naprzeciw i przygotowała wiosenne śniadanie.

Smacznego:)

Akcja UNICEF Wszystkie kolory świata i świąteczny koncert

 – Spróbuj zatrzymać świat – nauczyciele dzieciom i rodzicom

 W dniach od 27.11.2014 do  13.01.2015 odbyło się przygotowanie laleczek przez uczniów naszej szkoły w oparciu o wykrój laleczki wysłanej przez UNICEF. Dzieci przygotowywały swoje własne charytatywne laleczki, które ubrały i przyozdobiły w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Uczniowie uzupełnili także „akt urodzenia” (wysłany przez UNICEF) laleczki – specjalny dokument, w którym umieścili fotografię swojej laleczki, bądź narysowali jej portret, wpisali dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby.

 Licytacja laleczek w szkole – Uwieńczeniem akcji była  licytacja  laleczek, do której zaproszono rodziców, opiekunów, dziadków. Odbyła się ona podczas koncertu kolęd „Nauczyciele dzieciom i rodzicom. Spróbuj zatrzymać czas” w dniu 13 stycznia. Na licytacje zostało wystawionych 34 laleczki. Wszystkie były przepiękne i oryginalne. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sudanu Południowego, przekazując na ten cel wylicytowaną kwotę (min.10 zł).

Warsztaty klasy 2b, 08.12.2014

 08.12.2014 r. klasa 2b pojechała na warsztaty pt. „Spotkanie z Rękodziełem ludowym”. Podczas zajęć dzieci wykonały ozdoby z opłatka bożonarodzeniowego. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie przystrojenie świąteczne, było przepiękne i wprowadziło nas w miły nastrój. Poczuliśmy, że święta tuż, tuż.

Szlachetna paczka 2014

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Jan Paweł II W ubiegły piątek zakończyła się akcja Szlachetnej Paczki organizowanej w naszej szkole już drugi raz. W tym roku,tak jak i w ubiegłym okazało się ,że wokół nas mamy dużo ludzi o szczodrym sercu.Zebraliśmy 23 paczki pełne ubrań, środków czystości i żywności, które zostały pięknie opakowane przez uczniów szkoły. Do rodzin potrzebujących dostarczyliśmy także pralkę oraz 2 komody.Serdecznie dziękujemy Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy  przyczynili się do tego ,że tegoroczne święta będą dla innych jaśniejsze i pogodniejsze.

Organizatorzy – Anita Wykowska, Daniela Różycka,Jarosław Rosiński.

Kiermasz ciast, 11.12.2014

 11 grudnia odbył się w naszej szkole już trzeci raz Kiermasz Ciast. Akcja miała charakter charytatywny. Pieniądze zebrane ze sprzedaży – 1330 zł. przeznaczone zostały na paczki świąteczne dla rodzin mających trudną sytuację materialną w naszej szkole. Organizatorami tej akcji byli Anita Wykowska, Daniela Różycka oraz Jarosław Rosiński.

Mistrzostwa Białołęki Szkół Podstawowych w Szachach

6 GRUDNIA 2014 r., w sobotę, w UKS Taktyk Białołęka w Szkole Podstawowej nr 112 przy ul. Zaułek, jak co roku, odbyły się Mistrzostwa Białołęki Szkół Podstawowych w Szachach. W zawodach brali udział tylko uczniowie szkół podstawowych z całej Białołęki.

Naszą szkołę – Szkołę Podstawową nr 154 i. P. E. Strzeleckiego – reprezentowało czterech chłopców:

– BOROWSKI PAWEŁ   – 3 miejsce  w klasyfikacji indywidualnejGRATULUJEMY !

WOJCIECHOWSKI JAN

KAPUŚCIŃSKI PIOTR

CZERWIŃSKI MACIEJ   –  najmłodszy reprezentant naszej szkoły.

 Chłopcy dzielnie grali  i drużynowo wywalczyli dla naszej szkoły puchar :

„ III MIEJSCE w Mistrzostwach Białołęki Szkół Podstawowych w Szachach”.

Zawody rozpoczęły się o godz. 9.30 i trwały do godz. 14.30, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów dla najlepszych zawodników  oraz dla najlepszych szkół.

Zawody odbyły się zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego.  Każdy z zawodników rozegrał  7 rund.

MISTRZOSTWA SZACHY 06.12.2014 (92) MISTRZOSTWA SZACHY 06.12.2014 (93)

Szkolny Dzień Integracji, 03.12.2014

 W dniu 3 grudnia 2014 roku uczniowie i nauczyciele z Ośrodka
Szkolno – Wychowawczego w Laskach wzięli udział w naszych corocznych obchodach Szkolnego Dnia Integracji. Spotkanie rozpoczęło się koncertem uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Laskach. Klaudia Sieradzka (skrzypce), Nikola Weber (skrzypce), Magdalena Adamczyk (pianino) zagrały „Adeste fideles”. Ponadto uczennice zaśpiewały: „Imagine”, „People help the people” – Klaudia Sieradzka; „Nights in white satin”, „Make you feel my love”, „People help the people” – Nikola Weber; na pianinie akompaniował Grzegorz Bożewicz.

 W drugiej części spotkania gości z uczniami naszej szkoły odbyły się warsztaty „Jak pomóc osobie niewidomej?”, które poprowadziła Marta Zawilińska – nauczycielka orientacji przestrzennej i bezpiecznego poruszania się. Dzieci z wielkim zapałem odpowiadały na pytania i brały udział w ćwiczeniach. Z dużym zainteresowaniem oglądały pomoce, jakich używają osoby z dysfunkcją wzroku (wypukłe obrazki, mapy, itp.).

 Obchody Szkolnego Dnia Integracji zbiegły się z obchodzonym w pierwszym tygodniu grudnia Europejskim Tygodniem Autyzmu, stąd na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli przypięte kotyliony
w postaci niebieskiego puzzla – logo autyzmu.

Zespół ds. Integracji

http://www.laski.edu.pl/

Andrzejki w 3d, 27.11.2014

Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowych zabaw.

Klasa III D bawiła się w swojej sali lekcyjnej z wychowawczynią Martą Bartosz oraz bibliotekarką Danutą Gierczak  (nauczycielki wcieliły się w postacie wróżek).

 Impreza odbyła się 27 listopada 2014r.

Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez nauczycielki. Było kilka rodzajów wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie.

Uczniów nie ominął również poczęstunek – mufinki z wróżbami i ciasteczka, które przygotowali rodzice. Tym, co dzieciom smakowało najbardziej, były na bieżąco przygotowywane sandwicze – naprawdę pyszne!!!

Konkursy, wróżby i posiłki przeplatane były muzyką z „Pana Kleksa”. Zabawa była udana. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…

Impreza andrzejkowa zakończyła się przed godz. 20.00. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Na koniec zabawy sprzątaniem sali zajęła się cała klasa, nauczycielki-wróżki oraz rodzice. Wieczór był magiczny.

Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc.

Z andrzejkowym uśmiechem i przymrużonym okiem

Klasa III D

Wychowawca Marta Bartosz

Bibliotekarz Danuta Gierczak

11 listopada Święto Niepodległości

Bo wciąż na jawie widzę
I co noc mi się śni,
Że TA, CO NIE ZGINĘŁA,
Wyrośnie z naszej krwi.

Edward Słoński „Ta, co nie zginęła

 

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 1918 roku.

Chociaż listopadowa aura sprzyja raczej atmosferze zadumy i smutku, to właśnie w tym miesiącu mamy powód do radosnego świętowania. 11 listopada przypada święto narodu polskiego. To data wyznaczająca odzyskanie niezależności naszego państwa po 123. latach rozbiorów. Data, która powinna upamiętniać burzliwą przeszłość historyczną Polski.

Czy rzeczywiście pamiętamy? Czy potrafimy docenić fakt, że żyjemy w wolnym kraju?

8 listopada 2014 r.  w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym młodzież z klasy IIIc, IVg, Va, Vg i VIe przypomniała trudną drogę Polaków do odzyskania wolnej ojczyzny. Występ nie był jedynie przypomnieniem suchych faktów, ale stanowił bogatą lekcję historii, w której nie zabrakło poezji, pieśni niepodległościowych oraz scen walki ukazujących rozdziały dramatycznych losów Polski i żołnierzy o nią walczących.

Nad przygotowaniem uroczystości czuwali nauczyciele Dariusz Weber, Krzysztof Szczęśniak oraz Danuta Gierczak.

Wars i Sawa grają w szachy

 Nasi uczniowie z klasy III D i I C w tym roku szkolnym biorą udział w warszawskim programie pilotażowym Wars i Sawa grają w szachy. Program jest częścią ogólnopolskiego projektu Edukacja przez szachy w szkole.

Warsztat Dociekliwy uczeń, kl.  2b, 21.11.2014

21 listopada w klasie 2b zostały  przeprowadzone warsztaty pt. Dociekliwy Uczeń-„Gdzie w kuchni kryje się nauka-czyli robimy gluta”. Zajęcia przeprowadziła p. Marta, która współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zabawa była przednia.

Halloweenowa dynia -konkurs 2b, 31.10.2014

Podczas Halloween został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą dynię, którą dzieci wykonały ze swoimi rodzicami w domu. Ponieważ każda dynia z osobna była tak wyjątkowa, że wszyscy zajęli miejsce I. Gratulujemy kreatywności.

Wizyta Pana Molskiego, 29.10.2014

Wizyta gościa z Australii

W dniu 29 października 2014r. nasza szkoła gościła Pana Feliksa Molskiego, australijskiego działacza polonijnego, członka polsko-australijskiej organizacji społecznej „Kościuszko Heritage”, podróżnika i naukowca. Celem podejmowanych przez australijskiego gościa inicjatyw jest promocja postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, ale także w Polsce i na całym świecie. Pan Feliks Molski zapoznał nas z efektami swojej działalności naukowej, w której skoncentrował się na zbadaniu najmniej znanego fragmentu biografii Pawła Edmunda Strzeleckiego, dotyczącego jego zaangażowania się w akcję pomocy humanitarnej dla głodującej ludności Irlandii w latach 1846-1848. Efektem bogatej kwerendy przeprowadzonej przez Pana Molskiego, m.in. w archiwum parlamentu brytyjskiego, jest książka pt. „Najlepsze co w ludzkiej naturze: Praca humanitarna Strzeleckiego w Irlandii”. Autor opisał w niej wymyślony przez Strzeleckiego sprawny system dożywiania i zaopatrywania dzieci w odzież za pośrednictwem szkół, do których uczęszczały. Strzelecki uchronił w ten sposób ponad 200 tysięcy irlandzkich dzieci od śmierci głodowej.

Na podstawie wspomnianej książki organizacja „Kościuszko Heritage” zrealizowała film dokumentalny pt. „Akcja humanitarna P.E. Strzeleckiego na rzecz głodujących w Irlandii”. Dzięki uprzejmości australijskiego gościa film ten wzbogacił zbiory szkolnej biblioteki.

Dużym sukcesem Pana Feliksa Molskiego i „Kościuszko Heritage” w działaniach podejmowanych na rzecz promocji osiągnięć Strzeleckiego na świecie jest  wpisanie w 2014r. przez rząd Irlandii P.E. Strzeleckiego do galerii  zasłużonych „Bohaterów Wielkiego Irlandzkiego Głodu”, upamiętniającej osoby, które pospieszyły Irlandczykom z pomocą w czasie klęski nieurodzaju w latach czterdziestych XIX w.

Zasługi P.E. Strzeleckiego dla głodującej ludności Irlandii opublikowane zostały na stworzonej przez rząd Irlandii stronie internetowej pt. Great Famine Commemoration/Hero of the Great Famine.

Zob.: www.irishfamine.ie/greatIrishFamine.html
www.irishfamine.ie/docs/Heroes2_Paul%20Edmund_de_Strzelecki_nominatedbyKosciuszko_Heritage.pdf

 

felix-molski-cover

foto2

F. Molski, Najlepsze co w ludzkiej naturze: Praca humanitarna Strzeleckiego w Irlandii, Sidney 2012r.

Światowy Dzień Makaronu, 25.10.2014

25.10.2014 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Makaronu. 24.10 klasa 2b z tej okazji przygotowała 3 sałatki, których głównym składnikiem był makaron. Zabawa była przednia, a efekt kulinarnej przygody przedstawiamy na zdjęciach.

Rozpoczęcie roku szkolnego, 01.09.2014

W dniu 01.09.2014 roku uroczyście zaczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.

O godzinie 8.00 witaliśmy po raz pierwszy w naszych szkolnych progach 2 klasy oddziału przedszkolnego oraz 9 klas pierwszych. Godzinę później powitaliśmy po wakacyjnej przerwie 7 klas drugich oraz 7 klas trzecich. Klasy IV-VI rozpoczęły nowy rok o godzinie 11.00.

Wszyscy byli pogodni, wypoczęci i gotowi do podjęcia nowych wyzwań. Na koniec każdego spotkania zabrzmiał dźwięcznie pierwszy dzwonek.