Za chwilę Wielkanoc, a my wspominamy, 2018

Przed nami Święta Wielkanocne, a my wspominamy nasze wspólne Wigilijne spotkanie. Wiemy, że to tak trochę po czasie, ale wspominać miłe chwile razem można zawsze i wszędzie!

Przy okazji życzymy wszystkim spokojnych i rodzinnych świąt.

Święto pieczonego ziemninaka, 14.10.2017

Biwak harcerski drużyny Watra, 20 - 22.10.2017, Stara Wieś

TRADYCJĄ NASZEJ DRUŻYNY JEST JUŻ ROZPOCZYNANIE ROKU HARCERSKIEGO BIWAKIEM W STAREJ WSI.

I TYM RAZEM BAWILIŚMY SIĘ ŚWIETNIE. MIMO DESZCZU I JESIENNEJ AURY BRALIŚMY UDZIAŁ W GRACH TERENOWYCH I BEGALIŚMY NOCĄ PO LESIE.

TYM RAZEM PODCZAS GIER I ZABAW SKUPILIŚMY SIĘ NA WSPÓŁPRACY I DALSZEJ INTEGRACJI W ZASTĘPACH. 

Harmonogram zbiórek zuchowych i planowanych imprez w roku szkolnym 2017/2018

Czwartek 17.30 – 19.30 sala nr 017

Wrzesień 21, 28
Październik 12, 19

14 – Święto Pieczonego Ziemniaka

Listopad 2, 9, 23, 30
Grudzień 14

21 – wigilia zuchów i harcerzy

Styczeń 11,
Luty 1, 15, 22
Marzec 8, 22

2-4 – Rajd Olszynka Grochowska

24 – Ekstremalne Powitanie Zieleni

Kwiecień 5, 19, 26
Maj 17, 24
Czerwiec 14

21 – zakończenie roku harcerskiego

Biwak harcerski 21-23 października Stara Wieś

Jesień za oknami, deszcz, wiatr i plucha. Jednak dla harcerza to nie przeszkoda aby świetnie się bawić i biegać po lesie.

Nasza drużyna ciągle się rozrasta, w tym roku dołączyła do nas duża grupa zuchów. Postanowiliśmy więc wyjechać na weekendowy biwak.  Podczas wspólnych gier i zadań lepiej się zintegrować i poznać.

Mimo deszczowej pogody nie zabrakło gier nocnych w lesie, nastrojowych kominków i śpiewanek, zabaw integracyjnych. Były zadania z zawiązanymi oczami na zaufanie, wspólne przygotowywanie kolacji, strzelanie z łuku i tory przeszkód. Do tego rozmowy o prawdziwym harcerstwie, pracy nad sobą i harcerskiej przyjaźni.

Mam nadzieje, że to początek wspaniałego roku wspólnej, intensywnej pracy.

Czuwaj!

Święto pieczonego ziemniaka

8 października zuszki z naszej szkoły wzięły udział w corocznej startówce zuchowej – Święcie Pieczonego Ziemniaka. I tym razem pogoda nas nie zawiodła! Choć słońca nie mieliśmy jednak brak deszczu powitaliśmy z wielkim zadowoleniem. Gra terenowa w której uczestniczyliśmy była dla nas nie lada wyzwaniem. Podróżowaliśmy po świecie bajek i baśni, odwiedzając bohaterów kolejnych kreskówek tych nowych ale i tych starych. Każdemu staraliśmy się pomóc na miarę swoich możliwości. Strzelaliśmy z łuku, w laboratorium przeprowadzaliśmy eksperymenty, kolorowaliśmy róże w ogrodzie królowej i zbieraliśmy magiczny pył!

Udało nam się szybko i sprawnie zakończyć grę a nasze zuchy wykazały się dużym zaangażowaniem w zadania. Mimo że nie było ogniska na koniec nie zabrakło pysznych ziemniaków!

Ciekawe jakie będą nasze kolejne rajdy i zbiórki ​.

Wyprawa

W ostatnią sobotę, 10 października 15 dzielnych zuchów z naszej szkoły razem z dh Adasiem i dh Marzeną nie zważając na mróz i wczesną porę wyruszyła na Święto Pieczonego Ziemniak. Na zuchowej startówce naszego hufca spotkały się zuchy ze wszystkich praskich gromad zuchowych aby razem bawić się i rozpocząć nowy rok przygód i zabaw.

 Tym razem naszej pomocy potrzebował nasz opiekun Świerszcz Skakar i bogowie rzymscy. Okazało się, że czystym przypadkiem Skakar przeniósł się do przeszłości, właśnie do starożytnego Rzymu. Tu szybko zorientowano się, że jest z przyszłości i tym samym zna odpowiedzi na wiele dręczących bogów i ludzi pytań. wszyscy zaczęli się kłócić o pierwszeństwo rozmowy ze świerszczem no i miedzy bogami wybuchła mała wojna. Teraz zuchy muszą zdobyć wszystkie składniki i uwarzyć Ambro – napój godzący bogów.

 Na kolejnych punktach zuchy poznawały nowych bogów rzymskich i pomagały w rozwiązaniu ich problemów. W zamian otrzymywały naklejki na kartę patrolową.

 Na zakończenie wszyscy krzyknęli wspólnie okrzyk zaklęcie i wypili zdobyte Ambro. Każda z gromad otrzymała za pomoc wyprawkę zuchową na ten rok oraz pamiątkowe plakietki z rajdu.

 Na koniec najprzyjemniejsza część imprezy: jedzenie pysznych ziemniaków z ogniska, pieczenie kiełbasek i cudownie ciepła herbata. Słoneczko nam mocno przygrzewało i kibicowało cały dzień tak więc mino chłodu zuchy wróciły do domu uśmiechnięte i zadowolone z kolejnego udanego rajdu 🙂

Poniżej fotorelacja z naszej wyprawy!

Czuj!

Dh Marzena

Startówka Szczepu

W sobotę, 26 września 2015 r. zuchy i harcerze z naszej szkoły wspólnie z resztą naszego szczepu spotkali się w Parku Praskim aby tam po grze i uroczystym apelu oficjalnie zacząć kolejny rok pracy w drużynach i gromadach. Naszą gromadę i drużynę reprezentowało w sumie 29 zuchów i harcerzy.

Podczas gry wspólnie z Koziołkiem Matołkiem ruszyliśmy w podróż dookoła świata poznając kolejne kraje i wykonując nowe zadania. Podczas uroczystego apelu Dh Asia dziękowała z wspaniałą akcję letnią, życzyła super przygód i wyzwań na ten rok oraz mianowała rozkazem dh Adama na funkcyjnego w drużynie harcerskiej Watra. Tak mamy młodego, przyszłego przybocznego 🙂

Ten rok to również obchody 50 lat działalności na terenie Pragi naszego Szczepu. Będzie to więc rok szczególnej pracy, poświęcony odkrywaniu korzeni naszego środowiska i historii naszego działania w ZHP.

Mamy nadzieje, że wszystkie spisane na ten rok plany i zamierzenia uda nam się zrealizować. Trzymajcie za nas kciuki 🙂

Czuj! Czuwaj!

Dh Marzena

Wyjście na łyżwy na Stadion Narodowy

Harcerze z 288 WDH Watra odwiedzili w sobotę 7 lutego Stadion Narodowy. W ramach akcji „Zimowy Narodowy” skorzystaliśmy z możliwości jazdy na łyżwach na jednym z lodowisk oraz zjazdów na pontonach z górki J Było wesoło i męcząco. Nie obyło się bez kilku upadków na lodowisku i pisków oraz krzyków na zjeżdżalni. Wyjście zaliczamy do bardzo udanych!

Zainspirowani zjazdami na linie, które mogliśmy kilkakrotnie zaobserwować podczas naszej wizyty na stadionie sami postanowiliśmy w przyszłości „polatać” nad Narodowym. Ciekawe ilu harcerzy odważy się na ten wyczyn?! Co dalej? Poza zjazdami tyrolką planujemy wyjście na ściankę wspinaczkową oraz warsztaty z żonglerki i akrobacji cyrkowych. Ciekawe czy ktoś odkryje w sobie talent w tym zakresie. Zobaczymy niebawem. Dodatkowo czeka na nas udział w Rajdzie Olszynka Grochowska i Ekstremalne Powitanie Zieleni. Trzymajcie za nas kciuki!

To wszystko już w tym semestrze. A dziś zapraszamy do przejrzenia naszej małej galerii z wyjścia na łyżwy.

Do zobaczenia na harcerskim szlaku przygody!

Czuwaj!!!

Dh Marzena

Podsumowanie semestru I 2014/2015

Minął pierwszy semestr naszych zuchowych i harcerskich przygód. Jaki to był czas? Bardzo pracowity i pełen dobrych chwil. Zdobyliśmy pierwsze sprawności zuchowe, powoli tworzy się obrzędowość drużyny a praca w zastępach wrze J Już niedługo będziemy mogli pochwalić się pięknie wyszytymi proporcami oraz cudownie umundurowanymi zuchami i harcerzami.

W tym semestrze poza cotygodniowymi spotkaniami gromady i drużyny odbył się również w naszej szkole biwak całego naszego szczepu J Z Pragi przyjechało do nas całkiem sporo zuchów i harcerzy aby razem z nami bawić się i integrować. Nocleg w szkole jak zawsze był wspaniałą przygodą i będziemy go jeszcze długo wspominać! Podczas ferii, na zimowisku szczepu bawiła się reprezentacja zuchów i harcerzy z naszej szkoły. Zabawa podobno była przednia a dzieciaki wróciły z kolejnymi zdobytymi sprawnościami i plakietkami.

Przed nami wiosenne miesiące pełne zabaw i harców w lesie, radów i wypraw. Ciekawe jakie przygody teraz na nas czekają? Zobaczymy niebawem a na razie zachęcamy do zapoznania się z naszą małą galerią zdjęć J

Do zobaczenia na szlaku!

Czuj! Czuwaj!

Dh Marzena