Śladami ubeckich katowni praskich, klasa VIIa

W dniu 06.03.2018 roku klasa 7a uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce zabytkowym autobusem z lat 50 – tych „Chausson”. Wycieczka została zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Białołęka oraz Fundację AVE.

Miała ona na celu przybliżyć uczniom historię Żołnierzy Wyklętych. Wyprawa rozpoczęła się od odwiedzenia Cmentarza Tarchomińskiego i grobu majora Kozłowskiego. Następnie autobusem udaliśmy się na ulicę Sierakowską  oraz ulicę  Strzelecką, gdzie mieściły się dawne kwatery NKWD. Dzieci poznały również historię więzienia karno – śledczego zwanego przez osadzonych „Toledo”. Dzisiaj na miejscu dawnej katowni znajduje się pomnik ofiar prześladowań komunistycznych – Pomnik Pomordowanych w Praskich Więzieniach.  Pomnik ten został odsłonięty 30.09.2001 roku.

Przewodnikiem powyższej wyprawy był znany historyk, autor wielu publikacji o Żołnierzach Wyklętych, Robert Radzik.

Była to ciekawa i pouczająca lekcja historii.

nauczyciel historii Dariusz Weber

nauczyciel wspomagający Edyta Rakowska-Trześniak

Uczniowie V c - kropka po kropce jak Aborygeni

Dnia 27 lutego 2018 roku wraz z naszą wychowawczynią oraz rodzicami udaliśmy się do Muzeum Azji i Pacyfiku. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, że malarstwo kropkowe było tworzone przez rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Jest ono zabytkowe, pełne symboli, które często są zrozumiałe jedynie dla artystów i ich plemion. Zachwyca sposobem przedstawiania świata – zwierzęta często wyglądają jakby były prześwietlone promieniami rentgena, a cała kompozycja jakby była malowana z perspektywy lotu ptaka.

Po ciekawej opowieści przyszedł czas na warsztaty. W ich trakcie poznaliśmy technikę plastyczną oraz przyswoiliśmy sobie symbolikę przedstawień, która jest ukryta głęboko, pod powierzchnią farby.

Owocem zajęć są kolorowe bumerangi, które ozdabiają lodówki i ściany w naszych domach i oczywiście głowy pełne wiadomości o Australii.

A może następna wycieczka właśnie tam …