WYDARZENIA – ROK SZKOLNY 2016/2017


40-lecie nadania szkole imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego

Uroczystość 40-lecia nadania szkole imienia miała miejsce dnia 16 maja 2017 roku w budynku przy ulicy Leśnej Polanki.  Jej celem była popularyzacja wiedzy o patronie, Pawle Edmundzie Strzeleckim.

W tym ważnym dla nas dniu swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych oraz kościelnych, dyrektorzy szkół białołęckich, a także szkoły partnerskie z Poznania, Przasnysza i Czarnego Lasu, które noszą imię Pawła Edmunda Strzeleckiego. Nie zapomniał o nas również pan Feliks Molski – australijski działacz polonijny.

Uroczystość składała się z części oficjalnej i artystycznej. W trakcie pierwszej części usłyszeliśmy przemowę pana Sylwestra Kolibabskiego – dyrektora naszej szkoły oraz zaproszonych gości. Podczas niezwykłego widowiska pt. „Wehikuł czasu” przenieśliśmy się do staropolskiego dworu, do rodziny Strzeleckich, a następnie do miejsc, do których dotarł nasz patron. Równie emocjonującą chwilą było obejrzenie nagrania z panią Martyną Wojciechowską w roli głównej. Opowieść podróżniczki i słowa skierowane specjalnie do nas sprawiły nam wiele radości. Ważnym momentem tej uroczystości było odczytanie listu od Moniki i Norberta Oksza Strzeleckich, którzy od kilku lat realizują projekt STRZELECKI WORLD ODYSSEY.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert w wykonaniu nauczycieli. Zaprezentowali oni swój talent oraz możliwości artystyczne. Uroczystość zakończyła się odsłonięciem muralu, którego pomysłodawcą jest pani dyrektor Beata Ignaczak.

Wielkie emocje, świetna zabawa, a także wiele niezapomnianych wrażeń – tak podsumowaliśmy ten wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej dzień.

Warsztaty ekoinnowacji EnerGO!

20 maja 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekoinnowacji EnerGO! o energii niekonwencjonalnej. W czasie warsztatów uczniowie klas szóstych konstruowali panele słoneczne i sprawdzali efektywność wiatraków, budowali baterię owocową, badali elektrolizę, pogłębiali wiedzę oraz montowali energorower, produkujący prąd w warunkach stacjonarnych.

Działania praktyczne poprzedził cykl wykładów prowadzonych przez Studenckie Koło Naukowe Energii Niekonwencjonalnej Politechniki Warszawskiej i panią Martę Jurek.

Prezentacja energorowerów odbyła się podczas „Dnia Ziemi” 4 czerwca 2017 r. w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie. Do naszego roweru została podłączona wyciskarka do soków, którą zasilała energia uzyskana w czasie pracy na rowerze. Odbył się też konkurs wyciskania soku na czas. Uczniowie, którzy najszybciej wycisnęli 4 kubki soku jabłkowego, zostali zwycięzcami. Wygrała szkoła SP 154 w Warszawie, którą reprezentowali: Zuzanna Jurek, Sara Krusiewicz, Zuzanna Otrębska, Michał Bultrowicz. Brawo! Nauka, ćwiczenia na rowerze i sok ze świeżych owoców to bardzo zdrowe i smaczne połączenie!

Koordynatorem projektu był nauczyciel przyrody Adam Leśków.

Specjalne podziękowania dla Pani Marty Jurek i jej zespołu oraz Studenckiego Koła Naukowego Energii Niekonwencjonalnej Politechniki Warszawskiej, fundacji Ekotrend. Warsztaty dofinansowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ NASZ POSTER

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ NASZ POSTER

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMÓW!!!

Wiosenny Piknik Integracyjny w Przasnyszu

Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu.

Dnia 5 czerwca uczniowie klasy VI a wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyli w Wiosennym Pikniku Integracyjnym zorganizowanym przez partnerską szkołę w Przasnyszu.

Wizyta rozpoczęła się od części oficjalnej. Wówczas delegacja uczniów  z każdej z zaproszonych szkół krótko zaprezentowała swoją placówkę. Nasi uczniowie opowiedzieli o  nadrzędnych celach i realizowanych przez SP 154 projektach, a także przedstawili historię szkoły oraz sylwetkę patrona – Pawła Edmunda Strzeleckiego. Następnie wszyscy udali się do pobliskiej leśniczówki, by w przepięknych okolicznościach przyrody móc w pełni się integrować. Pełnym emocji grom i zmaganiom sportowym nie było końca. Dopiero unoszący się zapach pieczonych na ognisku kiełbasek zmotywował uczestników do zaprzestania rywalizacji. Przy akompaniamencie gitar, ze śpiewem na ustach, dobiegł końca ten radosny i obfitujący w wiele wrażeń dzień.

Każdy z uczestników ma nadzieję, że zawiązane tego dnia przyjaźnie będą pielęgnowane przez długie lata. 

Postcards by 3g and 3d 

W dniu 25.05.2017 uczniowie klas 3d oraz 3g pod okiem nauczycielki języka angielskiego, pani Małgorzaty Skalskiej, uczyli się adresować i wypisywać kartki pocztowe po angielsku.

Warsztaty czytelnicze 2g

12.05.2017 r. klasa 2 g wzięła udział w warsztatach czytelniczych zorganizowanych w Bibliotece Publicznej nr 88. Uczniowie mogli zapoznać się z organizacją katalogów bibliotecznych, poszukać wybranych książek w zbiorach elektronicznych biblioteki, a następnie na półkach. W czasie warsztatów dzieci miały także okazję posłuchać fragmentów ulubionych książek i dowiedzieć się ciekawostek na ich temat.

Zgadnij jaki to owoc albo warzywo

Zgadnij jaki owoc albo warzywo zapisuję Ci na plecach.

W zabawie mogą wziąć udział wszyscy, również nauczyciele. Na zdjęciach widzimy uczniów klasy 3b, panią Anitę Drewnik-Sobczak oraz panią Małgosię Skalską.

Apel z okazji Święta Konstytucji 3-go maja, Sprawna 28 

W dniu 28 kwietnia 2017 roku z okazji Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy 3 C i 3 E w budynku przy ul. Sprawnej 28 przygotowali apel, aby wspólnie uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.

Wars i Sawa grają w szachy, 04.04.2017

Szkolny Turniej Szachowy  „SZACH-MAT”

04 kwietnia 2017 roku w filii SP nr 154, przy ul. Sprawnej 28 odbył się Szkolny Turniej Szachowy „SZACH MAT”.

Wystartowało w nim 35 uczniów i uczennic klas I-VI.

Nasi młodzi adepci grali systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund, w tempie gry 10 minut dla zawodnika (runda 20 minut).

Najlepszymi szachistami okazali się:

I miejsce –Paweł Adamek kl. V f

II miejsce – Maciej Czerwiński kl. IV g

III miejsce – Maksymilian Gałczyński kl. III b

Nagrodą główną był puchar. Uczniowie, którzy zajęli miejsca od I III dostali medale. Natomiast wszyscy zawodnicy turnieju otrzymali drobne upominki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.

Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Czerwińskiej za wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Antarktyczna lekcja, 21.03.2017

Dnia 23 marca 2017 r. w naszej szkole uczestniczyliśmy w lekcji na żywo prosto z Antarktyki. Połączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.

Temat zajęć brzmiał: Kiwi Antarktyki, czyli o pingwinach słów kilka.

Lekcję poprowadziły panie Daria Dasia Bloch-Lewandowska oraz Ewa Przepiórka.

Dowiedzieliśmy się, że w Antarktyce występuje pingwin Adeli (białooki), pingwin białobrewy oraz pingwin maskowy (policjant). Poznaliśmy pingwinie zwyczaje i zachowania oraz ich cykl życia.

Czy wiedzieliście, że pingwiny tworzą żłobki, w których gromadzą się młode i opiekuje się nimi kilku dorosłych? Właśnie tak jest. Pozostali dorośli polują w tym czasie, zdobywając pożywienie.

A kto z Was wiedział, że pingwiny śpią na stojąco albo na brzuchu? My już wiemy.

Kolejną ciekawostką było to, że pingwiny wytrzymują pod wodą od kilku do kilkunastu minut i nurkują nawet na głębokości 200 metrów.

Pingwiny potrafią też tworzyć kolonie, dzięki którym ostrzegają się przed drapieżnikami.

Podczas lekcji zobaczyliśmy też, jak wykluwa się z jaja młody pingwin.

Najśmieszniejsze były pingwiny w czasie zmiany opierzenia. Wyglądały, jakby miały irokeza.

Podczas antarktycznej lekcji mogliśmy zadawać pytania i od razu usłyszeć na nie odpowiedzi.

Już nie możemy się doczekać kolejnej transmisji z Antarktyki.

Lekcję zorganizował nasz nauczyciel przyrody – Adam Leśków.


Koło przyrodnicze na wycieczce w planetarium, 08.03.2017

8 marca 2017 r. koło przyrodnicze udało się na wycieczkę do planetarium „Niebo Kopernika”, aby obejrzeć niezwykły seans pt. „Początek ery kosmicznej”.  Poznaliśmy historię lotów kosmicznych, począwszy od pierwszych prób wystrzelenia rakiety w kosmos, aż po turystykę kosmiczną. Zobaczyliśmy jak ciągu ostatnich 50 lat ludzkość dokonała kroku wprzód – małego dla człowieka, ogromnego dla ludzkości.

Wycieczkę zorganizował nauczyciel przyrody – Adam Leśków


Towarzystwo Szalonego Wózkowicza

W dniu 6 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Uczniowie podczas prowadzonych zajęć mogli poczuć się jak osoba niewidoma, głuchoniema, poruszająca się na wózku.

Każdy z uczestników mógł przejść z laską z zasłoniętymi oczami, pokonując przeszkody; nauczyć się jeździć na wózku oraz umiejętnie prowadzić wózek z osobą niepełnosprawną, otrzymując prawo jazdy.

Innym zadaniem było rozpoznawanie rzeczywistości jako głuchoniewidomy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dwa psy szkolone – labradory, pracujące z osobami niepełnosprawnymi. Ćwiczenia z psami pokazały, jak wielką rolę odgrywają one w codziennym życiu ludzi potrzebujących. Celem warsztatów było budowanie wiedzy o różnych rodzajach niepełnosprawności, sposobach komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, propagowanie idei integracji społecznej.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Towarzystwu Przyjaciół Szalonego Wózkowicza za piękną lekcję w profesjonalnym wydaniu.

Agnieszka Łoń – terapeuta SI

Katarzyna Stefaniuk – logopeda

Koło przyrodnicze na wycieczce w planetarium, 31.01.2017

31 stycznia 2017 r. koło przyrodnicze udało się na wycieczkę do planetarium „Niebo Kopernika” w Centrum Nauki Kopernik.

Po przybyciu na miejsce zasiedliśmy w wygodnych fotelach, aby obejrzeć niezwykły seans 3D pt. „Na skrzydłach marzeń”.  Jest to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i  samolotem. Odkryliśmy wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. Odwiedziliśmy też stację kosmiczną i polecieliśmy rakietą. Widzieliśmy lądowanie sondy na Marsie. Nasze sny o lataniu spełniły się 🙂

Wycieczkę zorganizował nauczyciel przyrody – Adam Leśków

Magiczne tańce na niebie... lekcja multimedialna

31 stycznia 2017 r. uczestniczyliśmy w multimedialnej lekcji Magiczne tańce na niebie. Pewnie zapytacie, czy uczyliśmy się tańczyć? Nic z tych rzeczy. Magiczne tańce na niebie, to niezwykłe zjawisko przyrodnicze, jakim jest zorza polarna. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się, co to jest zorza polarna, jak powstaje, skąd się biorą kolory zorzy i gdzie można ją zaobserwować. Okazuje się, że jest również na innych planetach naszego Układu Słonecznego i prawdopodobnie nawet poza nim.

Widzieliśmy też piękne filmy i zdjęcia zorzy polarnej. Na koniec mogliśmy sprawdzić, czego nauczyliśmy się w czasie tej niezwykłej lekcji. Każdy otrzymał tablet, za pomocą którego udzielał odpowiedzi na pytania quizu, pojawiające się na tablicy multimedialnej.

Lekcję przygotował nauczyciel przyrody – Adam Leśków

Ja też mam talent!

Dnia 21 marca 2017 r. odbył się szkolny konkurs „JA TEŻ MAM TALENT”, podczas którego uczniowie  zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności.

Konkurs miał na celu promowanie i odkrywanie młodych talentów, rozwijanie kreatywności uczniów, prezentację własnych zainteresowań, umiejętności, hobby i pokazanie możliwości spędzania wolnego czasu.

Uczestnikom konkursu towarzyszyło Egurrola Dance Studio, z którym od wielu lat współpracujemy. Swoją obecnością zaszczycił nas uczestnik  VIII edycji YOU CAN DANCE.   Na zakończenie wystąpiły „gwiazdy” – zwycięzcy w roku szkolnym 2015/2016.

Zwycięzcy tegorocznego  konkursu otrzymali w nagrodę statuetki, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Dwoje zwycięzców weźmie udział w Dzielnicowym Konkursie „JA TEŻ MAM TALENT”.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Organizatorzy:

mgr Jolanta Kuna

mgr Anna Pupek

mgr Krzysztof Szczęśniak

Spotkania z podróżnikami - Lesio i Pola wędrują po świecie

Elżbieta i Tadeusz Cichońscy – miłośnicy podróży i sportu.

„6 maratonów na 6 kontynentach, czyli pasja do podróży z miłością do sportu” – to temat spotkania z Elżbietą i Tadeuszem Cichońskimi, które odbyło się 15.03.2017 r. w budynku szkoły przy ulicy Leśnej Polanki. W spotkaniu uczestniczyły klasy: IVB, IVC i VIB. Przygotowaniem prelekcji zajęły się nauczycielki bibliotekarki oraz nauczyciele: Sylwia Adamiuk – wychowawca świetlicy, Agnieszka Drozdowska – wychowawca oddziału przedszkolnego.

Berlin, Nowy Jork, Melbourne, Rio de Janeiro, Tokio, Kapsztad – m.in
w tych miastach maratony ukończyła Elżbieta Cichońska, której w podróżach towarzyszył mąż Tadeusz. O tym jak wspaniale można połączyć odkrywanie nowych miejsc ze sportem, o realizacji marzeń i pasji opowiadali już wcześniej Państwo Cichońscy na antenie TVN24 BiS w cyklu „Pokaż nam Świat”. Dzięki ich uprzejmości i chęci „zarażania” pozytywną energią mieliśmy możliwość spotkania się z podróżnikami w naszej szkole. Państwo Cichońscy w ciągu 45 minut starali się nam przybliżyć tę część świata, którą sami zobaczyli i to, czego mogli doświadczyć podczas tych niesamowitych podróży.  Pasja biegania, która towarzyszy pani Elżbiecie, to kolejna rzecz zasługująca na uwagę
i podziw. Pani Elżbieta opowiadała o ciężkiej pracy, jaką są treningi, o ogromnej satysfakcji, jakiej doświadcza człowiek, kiedy uda mu się pokonać własne słabości oraz ludziach, których dzięki temu może spotkać na swojej drodze.

Słuchanie opowieści i oglądanie zdjęć z podróży Państwa Cichońskich po 6 kontynentach było dla nas wielką przygodą. Kolejne spotkanie być może przed nami….

Danuta Gierczak

Bezpieczne ferie, klasa 2d, 10.02.2017

W ostatni dzień przed feriami na ul. Sprawnej 35A miało miejsce szczególne wydarzenie. Klasa IId przygotowała wspaniałe przedstawienie o tematyce zimowej pt. „Bezpieczne ferie”. Było mnóstwo zabawy i śmiechu, a na zakończenie  tańce. Dziękujemy klasie IId oraz wychowawcy za tak wspaniałe wprowadzenie nas w atmosferę odpoczynku podczas ferii.

 

fotogalerię opracowała

Małgorzata Kozieniec,

wychowawca świetlicy

Szkolny Dzień Integracji, 07.12.2016

07.12.2016 r. odbył się Szkolny Dzień Integracji zorganizowany przez Zespół ds. Integracji. Na coroczne obchody Szkolnego Dnia Integracji zapraszamy gości, którzy „zarażają” nas swoją pasją i pokazują, jak pokonywać trudności. W tym roku naszym gościem był niewidomy pieśniarz, pan Romana Roczeń, który zaśpiewał dla nas znane szanty przy akompaniamencie gitary pana Krzysztofa Kowalewskiego. Koncert poprzedzony był wywiadem z gościem przeprowadzonym przez dwoje uczniów z klas 5a i 6a. Uczniowie zadawali pytania wybrane spośród propozycji przygotowanych wcześniej przez wszystkich uczniów z klas 4-6.

– Wszyscy się boją słowa zobaczyć używanego w kontekście niewidomych. Ja postanowiłem ten strach przełamywać. Taki jest mój sposób na zobaczenie morza  –  powiedział kiedyś nasz Gość.

Zajęcia z psem w klasie 2d

W dniu 16 czerwca 2016 r. dzieci z klasy 2 d uczestniczyły w zajęciach z udziałem psa. Pani behawiorystka opowiadała dzieciom nie tylko o prawidłowej pielęgnacji zwierzaków, ale także o ich zachowaniach i o tym, jak powinni postępować z pupilami. Na koniec dzieci mogły w bezpieczny sposób pobawić się ze zwierzakiem.

Policjant w klasie 2d

W dniu 7 października 2016 r. dzieci z klasy II d gościły w klasie policjanta. Gość opowiadał uczniom o bezpieczeństwie na drodze i o podstawowych przepisach drogowych. Po spotkaniu na pewno każdy uczeń będzie doskonale wiedział, jak bezpiecznie poruszać się po mieście.

Zdrowy styl życia w klasie 2d

Uczniowie klasy II d promują zdrowy styl życia. Co jakiś czas dzieci wraz z nauczycielkami urządzają sobie zdrowe i smaczne poczęstunki. Tym razem klasa przygotowała pyszny koktajl owocowy.

Kreatywne utrwalanie słownictwa z języka angielskiego w klasie 3a

Karnawałowe pidżama-party

Lekcja prosto z Antarktyki

Dnia 5 stycznia 2017 r. w naszej szkole po raz kolejny już uczestniczyliśmy w lekcji prosto z Antarktyki. Połączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. Przebywa tam obecnie 41. Wyprawa Antarktyczna.

Każdy z Was na pewno zastanawia się, jak wygląda przeciętny dzień polarnika? Kim są polarnicy? Co robią? Gdzie mieszkają? Czy jest im zimno? Skąd biorą jedzenie? My poznaliśmy odpowiedzi na te pytania; mogliśmy też zadawać nasze pytania osobiście. A wszystko to w czasie lekcji antarktycznej w naszej szkole! Dostaliśmy też adres pocztowy, na który zamierzamy wysłać specjalnie przygotowaną widokówkę z pozdrowieniami dla polarników. Ciekawe, czy nam odpiszą…?

Już nie możemy się doczekać kolejnej transmisji polarnej.

Lekcję zorganizował nasz nauczyciel przyrody – Adam Leśków

Lekcja otwarta - Rudolph the Red-Nosed Reindeer

W dniu 21.12.2016 odbyła się lekcja otwarta. Uczniowie klasy 3b wzięli udział w przedstawieniu pt.”Rudolph the Red-Nosed Reindeer” w języku angielskim.

Małgorzata Skalska, Anita Drewnik-Sobczak

Dzień Integracji 07.12.2016 r.

W dniu 07.12.2016 r. w ramach obchodów szkolnego Dnia Integracji gościł w budynku przy ul. Sprawnej 28 pan Sebastian Grzywacz wraz z psem przewodnikiem.

Narodowe Święto Niepodległości w klasie 3b

Lekcja teatralna 6f

27.10.2016 roku klasa 6f pojechała na lekcję Za kulisami do Teatru Narodowego.

Podczas lekcji poznaliśmy historię Teatru Narodowego od momentu jego założenia w osiemnastym wieku po dzisiaj. Poznaliśmy twórców związanych z teatrem – zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Zobaczyliśmy, jak działa teatr w ciągu dnia i na czym polega praca ludzi, którzy współtworzą spektakle – inspicjentów, scenografów, reżyserów światła, krojczych i wielu innych.

Zobaczyliśmy, jak wygląda scena i widownia z perspektywy aktora.

Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: po co nam teatr?

Żywa lekcja przyrody w 4a

Dnia 24.10.2016 roku w klasie 4a mieliśmy żywą lekcję przyrody. Gośćmi specjalnymi były nasze zwierzęta domowe: psy rasowe, świnki morskie, chomiki. Poznaliśmy historie i cechy charakteru prezentowanych ras psów.

Dowiedzieliśmy się jak pielęgnować psy, świnki morskie i chomiki oraz jak wiele czasu trzeba poświęcić, żeby nasz pupil był szczęśliwy. Zwierzęta pięknie się zaprezentowały na wybiegu w naszej pracowni przyrodniczej. Byliśmy zachwyceni tym niecodziennym widokiem.

Dziękujemy naszym rodzicom, którzy pomogli nam przyprowadzić zwierzęta do szkoły i razem z nami uczestniczyli w lekcji.

Dzień Papieski, 19.10.2016

Transmisja polarna - exclusive

10 października 2016 r. o godzinie 12 w naszej szkole po raz kolejny połączyliśmy się przez internet z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Antarktyce.

Transmisję polarną – exclusive, bo specjalnie dla naszej szkoły, przygotowała dr Dagmara Bożek-Andryszczak.

Dzięki tym niesamowitym zajęciom, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Antarktyce, występującej tam faunie i florze. Dowiedzieli się też, jak wygląda codzienne życie pracowników stacji polarnej.

Mogliśmy też zadawać pytania na żywo!

Na koniec oczywiście sprawdzian wiedzy zdobytej podczas lekcji polarnej.

Połączenie z Polską Stacją Antarktyczną trwało 85 minut.

Dziękujemy Dyrekcji za obecność, a Pani Dagmarze za wspaniałą lekcję.

Sprzątanie świata

16.09.2016 r. uczniowie naszej szkoły, w poczuciu odpowiedzialności za naszą planetę, ruszyli na akcję „Sprzątanie świata”.

Zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci w pobliskim lesie i na polach. Wielu ludzi wciąż nie rozumie, jak ważne jest dbanie o czystość Ziemi. Wyrzucone do lasu śmieci rozkładają się tam bardzo długo. Oto kilka przykładów:

GUMA DO ŻUCIA

Jak tylko przyklejona do podeszwy guma odklei się od butów – zacznie zanieczyszczać środowisko. Będzie to robić przez następnych 5 lat!

METAL

Najszybciej, bo 10 lat trwa rozkład puszek po jedzeniu. Ale o wiele dłużej jest z puszkami po napojach – ok. 1 000 lat! Tyle czasu rozkłada się też np. karoseria samochodu.

PAPIEROS/NIEDOPAŁEK

Wszyscy wiemy, że papierosy są niezdrowe i śmierdzą. To jednak nie wszystko –  substancje trujące, które są w papierosie, rozkładają się w ziemi aż 5 lat!

PLASTIK

Ile czasu rozkładają się papierki po cukierkach? ok. 450 lat. Plastikowe butelki? Nawet  dwa razy dłużej! W zależności od rodzaju plastiku, proces ten trwa od 100 do 1 000 lat. Chyba nie chcesz, żeby leżał tak długo na Twoim podwórku? Wyrzuć go do żółtego pojemnika.

PAPIER

6 miesięcy – tyle czasu grzyby i bakterie potrzebują na rozłożenie kartki papieru na ziemię. Lepiej wyrzucić ją do niebieskiego pojemnika na makulaturę – szybko zostanie wykorzystana i  powstanie z niej np. nowa książka z bajkami!

SZKŁO

Nie rozkłada się. Wrzuć szklaną butelkę czy słoik do zielonego pojemnika i pamiętaj: szkło to materiał wielokrotnego użytku, który może być wiele razy przetwarzany!

(przykłady za: ekodolina.pl)

DBAJMY O ZIEMIĘ!

Dzień Dobrego Jedzenia

29.11.2016 r. w naszej szkole odbył się Dzień Dobrego Jedzenia. Jak co roku imprezie towarzyszyło szereg atrakcji oraz zorganizowanych działań. Dzień rozpoczęliśmy od degustacji zdrowego jedzenia oraz kiermaszu zdrowych produktów wykonanych przez uczniów i nauczycieli.

Rodzice wspólnie z uczniami przygotowali sałatki i zaprezentowali je jury na festiwalu sałatkowym podczas części artystycznej na sali gimnastycznej.

Szkoła udekorowana była plakatami, obrazami i hasłami promującymi zdrowe jedzenie i zdrowy tryb życia.

W części artystycznej zobaczyć mogliśmy:

  1. Inscenizację wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie” wykonaną przez klasę 6 pod opieką nauczycielki Ewy Kozakowskiej.
  2. Piosenkę „Zdrowy Rap” – koło muzyczne (uczniowie z klas 3 d i e oraz 4 b) pod opieką nauczycielki Wiolety Sabeli.
  3. Występ capoeira nauczyciela wychowania fizycznego Mateusza Cybulskiego wystąpił wspólnie z przyjaciółmi i uczniami.
  4. Piosenkę wykonaną przez uczniów z klasy 6f i 6c w języku angielskim „Lemon tree” – pod opieką nauczyciela Daniela Mielcarka.
  5. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez nauczycielkę Annę Lis-Radosz pt. „Owoce i warzywa – zdrowo się odżywiam”. Prace zostaną wyeksponowane na stołówce szkolnej.

Organizatorzy:
Danuta Gierczak, Krzysztof Jabłonowski oraz nieoceniona pomoc Sylwii Adamiuk, Agaty Komorowskiej, Krzysztofa Szcześniaka, Anny Pupek, Alicji Drążewskiej oraz wielu innych osób. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział.

Śniadanie daje moc 3c

Dzień Śniadanie Daje Moc już za nami!

W tym dniu obchodziliśmy w klasie 3c śniadaniowe święto. Było bardzo smacznie i zdrowo.

Nie zabrakło kolorowych kanapek,  pysznych twarożków i owocowych smakołyków, a także zbaw edukacyjnych nt. zdrowego odżywiania.

[/expand[]

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada w 3b

Prezentacja z apelu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada – POBIERZ

Wataha w podróży – na czterech łapach i dwóch kółkach

10 listopada o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie z Agatą Włodarczyk. Agata opowiedziała nam o Indiach, Himalajach oraz o rowerowej podróży 3 wilków (Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski i pies Diuna) do Mongolii. Podróży niezwykłej, fascynującej i pełnej przygód. Od innych podróżników odróżnia ich jedno… razem z suką rasy wilczak czechosłowacki tworzą międzygatunkową Watahę, podróżniczą rodzinę „głodną” nowych wyzwań.

Podróże

Na swoim koncie mają już wędrówkę przez Himalaje Garhwalu nagrodzoną tytułem podróży roku 2013 National Geographic Traveler i rowerową podróż z Polski, przez Białoruś i Rosję – w mongolski Ałtaj (grand prix Rowertour w kategorii Europa i świat 2014). Ich książka: „Wataha w podróży. Himalaje na czterech łapach” otrzymała tytuł „Górskiej książki roku czytelników N.P.M.”. W spotkaniu uczestniczyły klasy, które osiągnęły najlepszy wynik w konkursie organizowanym w maju 2016 „Rowerowa Szkoła”: I miejsce 6d i II miejsce 5c. Przedstawicielem klas najmłodszych była klasa IId.

Bardzo dziękujemy Agacie za piękne i ciekawe historie, a Diunie za ogromną cierpliwość i wyrozumiałość.

Sprawozdanie z II Szkolnego Dnia Papieskiego

 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 w Warszawie

W tym roku po raz drugi w naszej szkole obchodzony był Szkolny Dzień Papieski.

19 października czynnie włączyliśmy się w obchody tego szczególnego dnia.

Od roku 2001 obchodzony jest w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października – dniem wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

 Tematem Dnia Papieskiego w roku 2016 było hasło „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

 W dniu 19 października, dzieci ze Szkolnego Koła Caritas  prowadziły zbiórkę do puszek na terenie szkoły przy ul. Leśnej Polanki 63/65,zebrana kwota 1157,57 gr. została przekazana na wsparcie fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zbiera środki na stypendia dla dzieci   z ubogich rodzin. W trakcie dnia sprzedawane były kremówki papieskie, które cieszyły się ogromną popularnością. Od godziny 17.30 zaczęli schodzić się zaproszeni goście na warsztaty plastyczne oraz karaoke i poczęstunek do stołówki szkolnej. W tym samym czasie na boisku szkolnym trwały rozgrywki drużyn piłkarskich. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Papieskiego w naszej szkole był  „Wielki Mecz Charytatywny Nauczyciele vs Strażacy” oraz światełko dla Jana Pawła II. Na koniec uroczystości, po odśpiewaniu „Barki”, pan dyrektor Sylwester Kolibabski podziękował organizatorom akcji pani Danieli Różyckiej i panu Arturowi Łyczakowi. Ksiądz Michał udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa po czym zaczął rzewnie padać deszcz.

Z całego serca dziękujemy wszystkim , którzy przybyli i wsparli tą szlachetną akcję.

I Szkolny turniej Piłki Siatkowej

22 października 2016 odbył się w naszej szkole I Szkolny Turniej Piłki Siatkowej.  Do turnieju zgłosiły się 4 drużyny:

VC Unicorns
Gang Olafa
Jednorożce
VC Sznurówki

Turniej został rozegrany systemem mieszanym. W pierwszej części rozgrywek uczniowie rozegrali mecze „każdy z każdym”, następnie dwie najlepsze drużyny z grupy zagrały mecz finałowy, a dwie z końca tabeli rozegrały mecz o 3. miejsce.

W grupie nie do zatrzymania okazał się Gang Olafa, który wygrał wszystkie mecze. Drugie miejsce w grupie zajęli zawodnicy VC Unicorns i to właśnie między tymi drużynami został rozegrany mecz o 1. miejsce.  Po wygranej w grupie w roli faworyta całego turnieju wystąpili zawodnicy Gangu Olafa.  Mecz był bardzo wyrównany, po 2 setach na tablicy  widniał wynik 1:1. W 3. secie więcej sił zachowali zawodnicy VC Unicorns i to właśnie oni zostali pierwszymi triumfatorami szkolnego turnieju.

W meczu o III miejsce zwyciężyła drużyna VC Sznurówki.

I miejsce – VC Unicorns
II miejsce – Gang Olafa
III miejsce – VC Sznurówki
IV miejsce – Jednorożce

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do śledzenia tablicy WF ponieważ niedługo pojawią się informacje o Szkolnej Lidze Siatkówki.

Mateusz Cybulski, Krzysztof Łojek

Rozpoczęcie roku szkolnego