Rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest głównym zadaniem bibliotek szkolnych. Z myślą o tym stworzyliśmy kąciki biblioteczne w każdym z budynków szkoły. Miejsca te powstały na korytarzach szkoły oraz w części stołówki szkolnej tak jak ma to miejsce w przypadku budynku przy ul. Aluzyjnej. W kącikach czytelniczych znajduje się: regał z książkami dla dzieci oraz dorosłych. Są tam pufy dla dzieci, aby mogły wygodnie spędzać czas z książką. Miejsce to jest kolorowe i przyciągające uwagę. Miejsce to jest kolorowe i przyciągające uwagę. Książki są ogólnodostępne, a korzystanie z nich polega na zasadach bookcrossingu. Uczniowie w atrakcyjny i pożyteczny sposób spędzają tu  czas wolny podczas przerw i w czasie oczekiwania na zajęcia pozalekcyjne. Kącik cieszy się dużą popularnością.

W miejscu tym znajduje się również punkt zbiórki książek w ramach ogólnopolskiej akcji „Zaczytani”.

W piątki w godzinach od 11.30 – 14.00 nauczyciel bibliotekarz wypożycza oraz przyjmuje książki od uczniów.

Kąciki czytelnicze to przede wszystkim miejsca, w których można przejrzeć książki, wymienić o nich uwagi  czy podyskutować o dobrej literaturze. Oto jak się prezentują:

 

Danuta Gierczak

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna  biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie
i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009 r.).

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży ma spopularyzować czytanie. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat. Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym,
to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. Bookcrossing to aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości.